خبرنامه

نام:
ایمیل:
موبایل:
 

اصول سیستم حفاظت کاتدی

اصول سیستم حفاظت کاتدی

 

امروزه خوردگي شيميايي فلزات از جمله مشكلات اساسي و هزينه ساز صنايع بزرگ به خصوص صنعت نفت، آب و آتش نشانی، پتروشيمي، نيروگاهي، آب و فاضلاب و … مي­باشد. لوله هاي انتقال و توزيع سوخت و آب،اسكله ها، كشتي ها، كندانسورها، دكلهاي انتقال نيرو، مخازن ذخيره سوخت و ديگر سازه­ هاي مدفون (و ياغو طه ور) در يك الكتروليت متناسب با شرايط موجود و با توجه به ساختار متالورژيكي خود، خورده شده و بعد از مدتي كار يك سيستم و پروسه فعال را مختل كرده و منجر به ضرر و زيانهاي غير قابل پيش بيني مي­شوند.
اين مبحث باعث ایجاد انگيزه انجام تحقيقات وسيعي در اين زمينه شده است تا روشهاي عملي مقابله با خوردگي شيميايي فلزات به عرصه ظهور برسد. در خصوص پيشگيري از خوردگي لوله­هاي مدفون، كف مخازن روزميني و مخازن زيرزميني نتيجه تحقيقات و آزمايشات انجام شده دو روش عمده زير مي­باشد:
       1-  استفاده از انواع پوشش
      2-  استفاده از سيستم حفاظت كاتديك
از آنجائيكه پوششهاي موجود هيچ يك داراي راندمان 100% نميباشند لذا داشتن يك سيستم مكمل جهت حفاظت از خوردگي سازه­هاي مدفون الزامي به نظر مي­رسد. روش تكميلي ياد شده سيستم حفاظت كاتديك مي­باشد كه در اين روش با كاتد كردن سازه در حال خورده شدن (كه قبلاٌ آند بوده است) مي­توان از خوردگي آن جلوگيري نمود.
عوامل بسياري در تعيين و انتخاب روش حفاظت كاتدي موثر مي­باشند كه از آن جمله ميتوان به : شرايط الكتروليت، امكان دسترسي به برق، امكان وجود بازرسي هاي آتي، شرايط سازه هاي مجاور، جريان­هاي سرگردان، نوع و كيفيت پوشش، مدت زمان طراحي سيستم، شرايط اقتصادي و . . .   اشاره نمود.
شرايط اقتصادي يكي از مهمترين عوامل موثر در انتخاب سيستم مي باشد كه در نهايت بايد يك حالت بهينه فني ـ اقتصادي ايجاد شود. در اصل، طراحي يك سيستم حفاظت كاتدي زماني موفقيت آميز خواهد بود كه تمامي شرايط فوق درآن مد نظر قرار گرفته باشد.

 

 

آمار بازدید کنندگان

  • افراد آنلاین : ۳
  • تعداد بازدید امروز : ۱۹۶
  • تعداد بازدید دیروز : ۱۲۸
  • تعداد بازدید هفته : ۱,۲۰۹
  • تعداد بازدید ماه : ۴,۰۳۶
  • تعداد بازدید کل : ۳۷۳,۸۲۴