خبرنامه

نام:
ایمیل:
موبایل:
 

سیستمهای حفاظت کاتدی

سیستمهای حفاظت کاتدی

سیستمهای حفاظت کاتدی Cathodic Protection Systems

عمده خدمات شرکت مهندسی فراصنعت بان، سیستمهای حفاظت کاتدی می باشد که این شرکت بصورت تخصصی و حرفه ای برروی کلیه شاخه های این صنعت فعالیت می کند. عمده ترین خدمات مربوط به این فعالیت به شرح زیر است:
آزمونهای میدانی Field Survey
جهت طراحی سیستم حفاظت کاتدی، رفع عیب از سیستمهای موجود و یا ارتقای یک سیستم حفاظت کاتدی، لازم است که یک سری آزمون بصورت عملی و میدانی انجام شود. شرکت فراصنعت بان با در اختیار داشتن اندازه گیری و آزمایشگاهی تخصصی خدمات زیر را در راستای آزمونهای میدانی انجام می دهد:
·         اندازه گیری مقاوت الکتریکی خاک و آب
·         آنالیز شیمیایی، تعیین میزان خورندگی و PH خاک و آب
·         انجام آزمونهای وجود و یا عدم وجود و همچنین شمارش باکتری های SRB
·         عیب یابی و حصول اطمینان از عملکرد کیتهای عایقی و اتصالات عایقی جوشی
·         عیب یابی پوشش ها با استفاده از روشهای PCM,ACVG,DCVG
·         اندازه گیری چگالی جریان مورد نیاز برای حفاظت کاتدی
·         اندازه گیری مقاومت الکتریکی پوشش خطوط لوله مدفون
·         بررسی تداخل های AC,DC در خطوط انتقال و لوله کشی داخل سایت ها
·         عملیات میدانی و بررسی تزاحم سیستم های صاعقه گیر و حفاظت کاتدی
طراحی و مهندسی Design & Engineering
این شرکت با در اختیار داشتن طراحان خبره حفاظت کاتدی با بیش از 10 سال سابقه و تایید شده توسط انجمن های معتبر خوردگی ( از قبیل NACE ) بصورت کاملا تخصصی در زمینه طراحی برای سازه های زیر ارائه خدمات می کند:
·         خطوط لوله انتقال ( Transfer Lines) خطوط لوله سراسری ( Cross Country Lines) و خطوط لوله با سایز بالا ( Main Lines)
·         خطوط لوله توزیع (Distribution Lines) و خطوط لوله تراکم ( Congested Area) در پالایشگاهها، مجتمع های پتروشیمی و ایستگاههای تقویت فشار
·         خطوط لوله مجاور با سیستم های گسترده اتصال به زمین ( Copper Earthing) مانند نیروگاهها و مجتمع های نفت، گاز و پتروشیمی
·         کف مخازن ذخیره با قطر بالا ( Storage Tank Bottom) و مجموعه مخازن ( Tanks Farm) با استفاده از آندهای نواری و از جنس Ti-MMo
·         اسکله های باری و نفتی ( Jetty & Quay ) متشکل از شمع کوبی های گسترده و Sheet Pilling
·         سکوها و لوله های زیر دریایی ( Platforms & Submerged Pipelines ) و آرماتورهای داخل بتن
·         پایش سیستمهای خوردگی از راه دور ( C.P remote Monitoring Systems )
·         حفاظت کاتدی داخل تجهیزات فرایندی از قبیل کندانسورها و مبدلهای حرارتی
 تهیه و تامین اقلام و تجهیزات سیستمهای حفاظت کاتدی
شرکت مهندسی فراصنعت بان با همکاری نزدیک خود با شبکه ای از تولیدکنندگان داخلی و خارجی و همچنین تولید برخی از اقلام و تجهیزات سیستم های حفاظت کاتدی، توانایی تامین کلیه تجهیزات با کیفیت و قیمت مناسب را دارا می باشد که از جمله مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
·         کلیه ترانسفورمررکتیفایرهای حفاظت کاتدی اعم از هوا خنک روغن خنک با سیستم کنترل رگاولتی، 63 پله ای و الکترونیکی (ولتاژ ثابت، جریان ثابت و پتانسیل ثابت).
·         کک متالوژیکی و نفتی با درصد کربن مختلف و دانه بندی های گوناگون.
·         کابلهای عمومی سیستمهای حفاظت کاتدی با پوششهای مختلف از قبیل: Cu/XLPE/SWA/PVC, Cu/XLPE/PVC,Cu/PVC/PVC
·         کابلهای ویژه سیستمهای حفاظت کاتدی دریایی با پوششهایی از قبیل HMWPE و  EPR
·         سایر کابهالی ارتینگ و AC
·         آندهای جریان اعمالی بویژه HSCL  Nb-Pt,Ti-MMO, به اشکال لوله ای (Tubular) و میله ای (Rod type) برای کاربرد در بسترهای سطحی، چاهی و همچنین سازه های دریایی
·         آندهای جریان اعمالی Ti-MMO به شکل نواری  (Ribbon) برای استفاده در کف مخازن ذخیره و آندهای توری شکل (Mesh) جهت حفاظت کاتدی آرماتورهای داخل بتن مسلح.
·         آندهای جریان اعمالی Nb-pt Ti-pt, Ti-MMO بصورت دیسکی (Disk) و میله ای کوتاه (short rod) برای سازه های دریایی، کشتی ها و داخل مخازن کندانسورها و مبدلهای حرارتی
·         انواع آندهای فداشونده منیزیم از نوع استاندارد و پتانسیل بالا و آندهای روی و آلومینیوم
·         جعبه های اتصال حفاظت کاتدی با درجه حفاظتی (IP) مختلف و مطابق با درخواست کارفرما برای کاربرد در مناطق پر خطر  (Hazardus Area) و مناطق امن (Safe Area) با جنس های مختلف از قبیل فولاد زنگ نزن، فولاد گالوانیزه، فولاد با پوشش های آلی مقاوم به خوردگی، آلومینیومی پلاستیکی و GRP
·         الکترودهای مرجع قابل حمل (Portable) و دائمی (Permanent) از انواع مختلف مس/ سولفات مس، روی و نقره/ کلرید نقره برای استفاده در خاکهای معمولی، آب های رودخانه ای، آب دریا و کف مخازن
·         تجهیزات پایش و اندازه گیری خوردگی از طریق شبکه   GSM, Radio Frequency, Field Bus, SCADA
·         سایر اقلام سیستم حفاظت کاتدی از قبیل هندی کپ، نوار آلتن، لوله ونت، نوار چسب اسکاچ، مفصل های اتصال کابل به کابل، تجهیزات جوش از قبیل کوره جوش و پودر جوش، تجهیزات ارتینگ ترانس از قبیل میله و حوضچه ارت، ZEC، کیتهای عایقی، اتصال عایق جوشی، جعبه برق AC غلافهای فولادی و PVC، تجهیزات کامل سرچاهی، گلندهای معمولی و ضد انفجار، تست وینت های تک و دو ترمیناله، مارکر بستر آندی و مسیر کابل،  Spark Gap, Polarization Cell، کابلشو، لاینر و...
·         تجهیزات خاص سیستمهای حفاظت کاتدی از قبیل آندهای Ti-MMO کنیسترشده مناسب جهت نصب بصورت افقی یا عمودی، آندهای از نوع رشته ای  (String) جهت نصب در بسترهای چاهی، انواع جعبه های کنترل جریان با مقاومت متغیر و شنتهای اندازه گیری جریان، انواع مرکزکننده آند (Centralizer) جهت نصب آندها در بستر چاهی و...

نصب، اجرا و راه اندازی Installation & Commissioning

شرکت مهندسی فراصنعت بان در زمینه نصب، اجرا و راه اندازی سیستم های حفاظت کاتدی دارای سابقه ای درخشان در داخل ایران می باشد. پرسنل اجرایی این شرکت در سه رده مهندسی، کاردانی و کارگر فنی در استخدام بوده و آمادگی اجرای کلیه سیستمهای حفاظت کاتدی در هر شرایطی را دارند.
اجرای سیستمهای حفاظت کاتدی در پتروشیمی مارون، بو علی سینا، امیرکبیر، کارون، مهر، مبین و بسیاری دیگر، پرسنل این شرکت را با شرایط حاکم بر این گونه مجتمع ها از نظر ایمنی و محدودیت زمان اجرا آشنا ساخته است.
از طرف دیگر اجرای سیستمهای حفاظت کاتدی اسکله های مجتمع پتروشیمی رازی، پایانه های صادرات مواد نفتی نکا، اسکله باری پایانه صادرات مواد نفتی خارک و... دلیلی بر کارآمدی تیم اجرایی این شرکت در بخش سازه های دریایی است و نصب صدها آند و الکترود مرجع در زیر دریا از جمله دیگر افتخارات این شرکت می باشد.
استفاده از آندهای نواری شکل از جنس MMO- Ti در کف مخازن نیز یکی دیگر از سوابق درخشان شرکت مهندسی فراصنعت بان می باشد که با داشتن تجهیزات جوش مقاومتی خاص و تجارب کسب شده در زمینه ایجاد اتصالات خاص با مقاومت الکتریکی پایین و استحکام مکانیکی بالا، برای قریب به کف 20 مخزن ذخیره محصولات کربوهیدروری نصب شده و کارایی مطلوبی از خود نشان داده اند.
عیب یابی Trouble Shooting
تجربه نشان داده است که بسیاری از سیستمهای حفاظت کاتدی به دلیل نقص در طراحی، انتخاب نادرست تجهیزات و یا نصب نامناسب می تواند دچار از کارافتادگی و یا عدم توانایی برای حفاظت کامل سازه شود. عیب یابی از این سیستمها نیازمند تجربه و دانش فنی عمیقی از عملکرد سیستمهای حفاظت کاتدی می باشد تا بتوان علاوه بر پیدا کردن عیب، راه کارهای لازم جهت برطرف کردن عیوب و حصول پتانسیل حفاظتی لازم را ارائه نمود.
در این میان عیب یابی از سیستمهای حفاظت کاتدی بسیاری از مجتمع های پتروشیمی از قبیل پتروشیمی تبریز، مارون اهواز، بوعلی سینا، امیرکبیر، اسکله های منطقه ویژه صنایع معدنی خلیج فارس، خط لوله آب رسانی به شهر قم و بسیاری دیگر، تجارب بسیار ارزشمندی را در این زمینه برای شرکت فراهم نموده اند که می تواند رهگشای مشکلات سیستمهای حفاظت کاتدی موجود گردد.
تعمیر و نگهداری Repair & maintenance
نگهداری و انجام به موقع تعمیرات بر روی سیستمهای حفاظت کاتدی می تواند علاوه بر جلوگیری از عملکرد نامطلوب و از کارافتادگی زودرس این سیستمها، سبب افزایش طول عمر تجهیزات گردد. با توجه به اینکه شرکت مهندسی فراصنعت بان از طراحان، سازندگان و تامین کنندگان اصلی این تجهیزات می باشد، لذا توانایی تعمیر و نگهداشت این سیستمها را نیز توسط پرسنل خبره خود دارد.
تعمیر و نگهداشت سیستمهای حفاظت کاتدی بسیاری از خطوط لوله اصلی گاز رسانی و آبرسانی و اسکله ها و مجتمع های پتروشیمی توسط این شرکت انجام شده است که می توان در بخش مراجع آنها را یافت. تهیه رویه های تعمیر و نگهداشت و فرم های مربوطه در این شرکت از جمله عواملی است که علاوه بر افزایش تجربه پرسنل، سبب تقویت گروه تعمیر نگهداشت شرکت فراصنعت بان نیز شده است.
 

 

 
تگها : ????

آمار بازدید کنندگان

  • افراد آنلاین : ۲
  • تعداد بازدید امروز : ۱۴۷
  • تعداد بازدید دیروز : ۹۱
  • تعداد بازدید هفته : ۹۴۵
  • تعداد بازدید ماه : ۳,۴۷۳
  • تعداد بازدید کل : ۳۶۴,۹۰۹